Czy słuchana przez maleństwa muzyka klasyczna wpływa na rozwój intelektu?

Każdy rodzic chce, jak najcudowniejszej przyszłości dla swojego dziecka. By rozwijać jego inteligencję już w okresie prenatalnym puszczają maluchowi Requiem Mozarta lub symfonie Beethovena. Spotykane matki zapewniają, że jest to główny element, jaki ma możliwość dać odpowiednie warunki rozwojowe dla dziecka.
pianino
Napisał: rhodesj
Na podstawie: http://www.flickr.com
Te wiadomości, niekoniecznie mają jednak swoje potwierdzenie w doświadczeniach naukowych.

Mamy zamiar Cię zachęcić do nowej pasjonującej witryny - kontynuuj poszukiwania (https://notowaniagpw.pl/) bez przeszkód, żeby móc zapoznać się z nowymi postami na ten temat.

Efekt Mozarta, jak określono zjawisko, w jakie uwierzyła cała grupa rodzicieli nie wpływa na zwiększenie inteligencji u potomka.

W chwili urodzin w naszym mózgu są miliardy komórek nerwowych (neuronów) i połączeń pomiędzy nimi. W momencie dojrzewania, poznawania świata i pozyskiwania nowych doświadczeń, owych połączeń tworzy się coraz więcej i bywają coraz mocniejsze. Małe dzieciątko doznaje każdego dnia nowych sytuacji, które miewają duży wpływ na rozwój jego mózgu. Słuchana muzyka wspomaga utworzyć i wzmocnić połączenia między neuronami bo nerwy, jakie współpracują z ośrodkiem słuchu są wtedy pobudzane, byśmy mogli cokolwiek słyszeć (dużo więcej zobaczysz na tej stronie). Muzyka jest motywem, który pobudza aktywność mózgu, jako że znajdują się w nim receptory odpowiedzialne za odczuwanie i reakcję na dźwięk.Być może słyszeliście o tzw. "efekcie Mozarta". Odkrył go profesor Alfred Tomatis, który wykorzystywał muzykę do pracy z dziećmi z zaburzeniami mowy i komunikacji. Naukowiec ów wykazał że ucho jest narządem nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. To pobudzanie kory mózgowej przez dźwięki niesie za sobą wiele niezwykle dobrych dla człowieka przymiotów, jak poprawienie koncentracji uwagi, zwiększenie kreatywności, poprawienie pamięci, ułatwienie uczenia się czytania i pisania, zwiększenie motywacji.

słuchanie muzyki
Napisał: RossinaBossioB
Uczeni udowodnili tylko, że słuchana muzyka poważna poprawia myślenie przestrzenne (zobacz dodatkowe informacje). Ale identyczny efekt, możemy osiągnąć czytając potomkowi książkę, czy tez opowiadając bajki. Mózg pod wpływem elementów z zewnątrz zostaje pobudzony do pracy i jest mu prościej sprawować zadania wymagające wysiłku intelektualnego. Taki stan rzeczy jest jednak chwilowy. Nie możemy twierdzić oczywiście, ze nie można puszczać maleństwu muzyki klasycznej, ale każdy rodzic winien mieć powściągliwość w swych czynach i pamiętać, że na najwłaściwszy rozwój dziecka wpływa ma wpływ miłość i wspólne zabawy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 12:29:48
Tagi: muzyka, słuch

Rock'n'Roll - od userów

Informacje

Starsze

Napisane

Muzyczna ewolucja

Posty